İzmir Karşıyaka Sınav Koçluğu

SBS, YGS,LYS,YDS, KPDS, KPSS, DGS, ALES, TUS vb. çeşitli sınavlarla karşı karşıyayız. Sınavlar da rakiplerimizin yani diğer öğrencilerin önüne geçmek disiplinli çalışmayı gerektirmektedir. Bu disiplini ise iç motivasyonumuzla sağlayabiliriz. Bir Sınav koçu ile çalışmak sınav sürecinde olan kişilere mutlak başarı getirecektir. Sınava hazırlık kursundan önce ebeveynlerin çocuklarını sınava ruhsal olarak hazırlamaları ya da bunu sağlayacak bir koç ile çalıştırmaları sınava hazırlık konusunda harcanan paraların boşa  gitmesini engelleyebilir.

Sınav Koçluğu sınav yolculuğunda yapılan ve belli ilkelere dayanan yol arkadaşlığı ve gelişim sürecidir. Üniversite Adaylarına Yönelik Öğrenci Koçluğu Programı Üniversiteye hazırlık aşamasında olan gençler hayatlarının zor dönemlerinden birinde bulunuyorlar. Kendilerini henüz tam anlamıyla tanıyamamış oldukları bu dönemde kendi geleceklerini şekillendirmek zorunda kalıyorlar ve bu dönemde de yalnız kalmaları gelecekte mutsuz bir meslek seçimi ile karşı karşıya kalmalarına yol açabiliyor. Hazırlandıkları zor sınavın sonuçlarının tüm hayatlarının belirleyicisi olduğunu düşünerek yoğun iç  ve dış baskı içinde kalıyorlar.

Sınavda başarı daha fazla soruyu doğru yanıtlamaktan geçiyor. Bu amaca ulaşmak için öğrenciler dershane ve okuldaki öğretmenlerinin tam desteğini alarak yoğun bir şekilde hazırlık yapıyorlar. Daha fazla bilgi edinmeye ve mantıklarını daha doğru kullanmaya çalışıyorlar. Bu yoğun çaba kendilerini duygusal olarak daha güçlü hissetmeleriyle daha verimli bir hale gelmelerine olanak sağlayacaktır. Genç üniversite adaylarını; geleceklerini çizerken,  hayatta hangi noktada olmak istediklerini belirlerken nasıl mutlu olabileceklerini  iyi tespit etmeleri gerekiyor. Hayatlarının belki de en önemli sınavına hazırlanırken edinmeleri gereken teknik bilgilerin yani sıra kişisel özelliklerini tanımaya ve kendilerini keşfetmeye yönelik olarak duygusal anlamda desteğe ve yönlendirilmeye ihtiyaçları  olduğu da bir gerçek olarak karsımızda duruyor.

Öğrenci Koçluğu, iste bu alanı doldurmayı hedeflemekte olup gençlerin yönlendirilmelerindeki  soyut anlamdaki boşluğu tamamlamayı hedefler. Çalışmanın tümü geleceklerini belirleme aşamasında olan genç insanların özbilinç gelişimini destekleyerek, kendileri için doğru tercihler yapmalarını sağlayarak kaliteli bir yaşam sürmelerine yönelik olarak planlanmıştır. Çalışma programı aşağıdaki ana baslıkları içermektedir. 10 ayrı konu baslığından oluşan seminerlerde farklı öğrenme metodlari uygulanacak olup interaktivite ön planda olacaktır. Her konu için en az 2 ders saatine ihtiyaç vardır. Grupların maksimum 20 kişiden oluşması verimi arttırma açısından önemlidir. Öğrenci velilerine yönelik olarak iletişim ağırlıklı 3 ders saati süreyi kapsayan tamamlayıcı bir seminer de program kapsamına alınmıştır.

Sınav Koçluğu Programın İçeriği,

1. Tanışma ve Bireysel Çalışma

2. Gelecek ve Ben - Vizyon/Misyon/Değerler/Aksiyon

3. Zaman Yönetimi ve Stresle Basa Çıkma

4. Farklı Sektörlere Yönelik Bilinçlenme

5. Hayata Bakış Pencereleri ve İç  Motivasyon

6. Ön Kabullerin Kırılması - Kalıpların dışında düşünebilmek

7. Yaratıcı Ben - Sınırların dışında düşünebilmek

8. İletişim Becerileri - Tarzlarımız / Savunma Mekanizmaları

9.Duygusal Zeka Ve Özgüven Oluşturma

10. Geri Bildirim Seansı

Bireysel seanslarda amaç, örgencilerin gerçek ilgi alanlarını keşfetmek ve bu doğrultuda tercihlerini yapan öğrencilerin yanında olmak, kendileri için gerçekçi hedefler koyup, strateji ve eylem planlarını oluşturarak onlarda hedefe ulamsa motivasyonu yaratmak, ders dişi alanlarda karsılaştıkları sorunları ele alarak problem çözme kapasitelerini arttırmaktır. Hedefe ulaşmanın tek yolu eyleme geçmektir. Öğrencileri eyleme yönelterek onları durduran, engelleyen unsurları ayıklayarak mücadele güçlerini arttıran bir yöntem olarak uygulanacak Öğrenci Koçluğu seanslarından öğrenciler kendilerine yönelik daha çok bilgiyle; duygusal ve sosyal zekalarıyla da tanışmış olarak ayrılacaklardır.

Sınav Koçluğu Programın Açıklaması :

1-Tanışma ve Bireysel Çalışma :

AMAÇ: Bir çalışma süresini birlikte geçirecek olan kişi ve koç birbirlerini iyi tanıdıklarında başasrıya daha kolay ulaşabileceklerdir. - Güven havuzu -İletişim ağı

2- Gelecek Ve Ben - Vizyon/Misyon/Değerler/Aksiyon

AMAÇ: Mutlu, basarili, kendisiyle barışık bireyler olmak kendimizi, yeteneklerimizi, ilgi alanlarımızı tanımaktan geçiyor. Bu bilgileri gelecekte kurmak istediğimiz hayata adapte edebildiğimiz ölçüde ikiliklerden uzaklaşıp kişisel gelişimimizi gerçekleştirebiliyoruz ve hayati yeniden üreten kişilerden olabiliyoruz. Hayattaki duruşlarımızın fotoğrafını çıkartarak  gelecekte kendimizi görmek istediğimiz yeri somutlaştırmak ve bir özbilinç oluşturmak hedeflenmektedir.

-Vizyon oluşturma

 -Gündüz Düşleri

-Değerler Çalışması

3- Zaman Yönetimi Ve Stresle Başa Çıkma

AMAÇ: Zamanı doğru ve etkin kullanmanın sağlanması; önceliklerin belirlenmesi, asil amaç ve yan amaçların arasındaki farkın ortaya çıkartılması hedeflenmektedir. Zamanı doğru kullanmanın stresi azaltıcı etkisi vurgulanacak ve çeşitli çalışmalarla öğrencilerin kendilerini rahatlatmaları sağlanacaktır.

-öncelikler tablosunun doldurulması

-psikodrama ile rahatlama çalışması

 4- Farklı Sektörlere Yönelik Bilinçlenme / Idoller

AMAÇ: Öğrencilerin yoğun ilgi duydukları alanları yakından tanımaları hedeflenmektedir. Bu alanlardan seçilecek idollerin kişisel yapıları üzerinde durularak  meslek seçiminde doğru yönlendirme hedeflenmektedir.

-Rol oyunları

5- Hayata Bakış Pencereleri Ve Iç  Motivasyon

AMAÇ: Kişinin hayata ve geleceğe dair bakışın olumluya çevirerek iç motivasyon kaynaklarının farkına varmasını sağlamak. Yüksek motivasyonun kişisel performansa etkileri üzerinde durarak kazan-kazan felsefesini bakış açısı olarak yerleştirmek hedeflenmektedir. -Patchwork çalışması ( 'Yasam ve Ben' )

6- Önkabullerın Kırılması - Kalıpların dışında düşünebilmek

AMAÇ: Kişilerin yaşamları boyunca çeşitli yollardan oluşmuş kalıp yargılarının farkına varmalarını sağlamak; bu kalıp yargıların dışında düşünebilme becerilerini geliştirerek gelecek için yapacakları seçimlerin  daha etkin ve doğru olmasını sağlamak hedeflenmektedir.

-Egzersiz çalışmaları

7- Yaratıcı Ben - Sınırların dışında düşünmek

AMAÇ: Kişiye farklı bakış açıları kazandırarak kendisi dışında belirlenmiş sınırların dışında düşünmesini sağlayarak yeteneklerini geleceğini sekilendirirken kullanmasını sağlamak. “daha başka ne olabilir” sorusunu sorgulatmak

- Problem Çözme

- İki at ve bir jokey

8- İletişim Becerileri - Tarzlarımız / Savunma Mekanizmaları

AMAÇ: Öğrencilerin sahip oldukları iletişim becerilerini farklılaştırarak aile,okul, arkadaşlarıyla yasadığı iletişim eksenli problemlerin çözülmesini sağlamak. Vizyonlarına ulaşırken etkin iletişim kurmalarını sağlayarak hayat kalitelerini yükseltmek. Kullandıkları savunma mekanizmalarının farkına varmalarını sağlamak.

-Rol oyunları

9-Duygusal Zeka Ve Özgüven Oluşturma

AMAÇ: Kendimizle ve başkalarıyla olan iletişimimizi doğrudan etkileyen bir unsur olan Duygusal Zeka kavramına büyüteç tutularak kendi gelişimimiz, olgunlaşmamız, yeteneklerimiz ve diğerleriyle iliksilerimiz üzerine etkileri ortaya çıkartılacaktır.

-Tartışma Grupları

-Rol Oyunları

10- Gerıbildirim İletme AMAÇ: Uzun süredir birlikte olan ekip arkadaşlarının olumlu ve geliştirilmesi gereken yönler hakkında karşılıklı geribildirim vermeleriyle gerçekleşecek bu saatte katılımcıların birbirlerinden öğrenmeleri hedeflenmektedir.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır. Sınav Koçluğu Eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir'deki Sınav Koçluğu Eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 540(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 240 (535) 667 32 24

Antalya'daki Sınav Koçluğu Eğitimlerimiz için 0 242 323 73 150 242 323 73 15 yada 0 (505) 445 15 310 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz  

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :sınav koçu - izmir sınav koçu - sınav koçu kimdir - sınav koçu eğitimi -

Yorumlar