Sınav Koçluğu İzmir

İzmir’de ve Antalya'da Sınav Koçluğunu başlatan merkez olarak 15 yıllık tecrübemizle, öğrencilerimizi çıktıkları bu uzun ve yokuşlu yolda ilerletmeye ve onlarla birlikte ilerlemeye devam ediyoruz. Geleceğe ve çözüme yönelik bir çalışma süreci olan koçluk, bu nedenle “kazandıran bir programdır” . En başta kişinin kendisini tanımasını sağladığı için doğru hedefler belirler. Öğrencinin hayallerinin gerçek bir hedefe dönüşmesini sağlar. İtici bir güç olur ve yol boyunca danışanını destekler.

Koç Kimdir? İnsan aslında kendi içinde her türlü bilgeliğe sahip olduğunu ve bunu ortaya çıkarmada kişiye yol gösterici bir danışmanlık yapar. Sadece onu ortaya çıkarması yeterli olacaktır. Çünkü karşısındaki kişiye, neleri bildiğini ve aslında neleri yapabileceğini onu üzmeden, kırmadan hırpalamadan gösterir. Anne babaların da hayali bu değil midir?

Sınav koçluğu ile ;

* Danışana arkasında bir güç olduğunu hissettiren ,kendi gücünü görmesini sağlayan kişidir,

* Danışanının olumlu ve olumsuz alışkanlıklarını fark etmesini sağlayacak kişidir,

* Danışanın ne istediğini açığa çıkarıp onu harekete geçiren ve yol arkadaşlığı yapan kişidir.

* Danışanının hayalini gerçeğe dönüştürecek gücü, kendinde bulabilmesini ortaya çıkartacak kişidir. Koç, çözüm ortağıdır. * Bütün bu saydıklarınız “Sınav Koçluğu”nda da geçerli midir?

* “Sınav koçluğu” yapılsa da koçla çıkılan bu yolculukta öğrenci kendini keşfeder ve sorgulamayı öğrenir.

* Biz, sınav koçluğu programında öğrencilerle;

* Kendini tanımayı sağlama

* Hedef belirlemeyi tespit

* Hedefe ulaşmak için yön bulma

* Hedefini çevrenin de fark etmesini sağlama

 * İsteksizliğin önüne geçme

* Motivasyon eksikliğinin önüne geçme

* Ertelemeye son verme

* Heyecanını kontrol etme,

* Zamanı etkin kullanmayı öğrenme,

* Öğrenmeyi öğrenmek,

* Hafıza güçlendirmek,

Ve en önemlisi de hedefe giden yolda eğlenebilmek üzerine çalışmalar yaparız. Son söylediğiniz ilginç, yani öğrenci hem ders çalışabilir hem de sınavı kazanabilir mi? “Biz hedefe giden yolda eğlenebilmek” konusuna belki de bir çok profesyonelden daha fazla önem vermekteyiz. Çünkü bize göre yol, aslında hedefin kendisi ve ya tam tersine söylersek “hedef aslında yol”dur. Bunu daha iyi ifade etmek için belki de hikâyelerden yararlanmak daha iyi olacaktır. Sultan kendisine yeni bir vezir seçmek için bir duyuru yapar ve vezir olmak için gelip başvuran adayları eledikten sonra geriye 3 kişi kalır. Bunlara da bir görev vereceğini söyler. Görevin bitiminde seçimini yapacaktır. Kendilerine verilen görevleri ise, bir kaşık zeytinyağını taşıyarak sarayın tüm salonlarını ve odalarını dolaşmalarıdır. Ellerinde zeytinyağı dolu kaşık ile üç vezir adayı ve sarayı dolaşmaya başlarlar. Saatler sonra sultanın karşılarına çıktıklarında Sultan onlara döner ve şu soruyu sorar; Anlatın bakalım, neler gördünüz sarayımda?

1. Aday kaşığındaki zeytinyağının dökülmemesi için dikkat ettiğini, bu nedenle sarayın içi ile pek ilgilenmediğini söyler sultana ama zeytinyağının bir zerresini bile dökmediğini söyler.

2. Aday ise sarayı dolaşmış ve muhteşemliği karşısında adeta kendinden geçmiş ancak zeytinyağının bir zerresini bile kaşığında tutamamıştır.

3. Aday ise hem sarayın güzelliklerini sultana övmekle bitirememiş hem de kaşığındaki zeytinyağını dökmeden gelebilmiştir. Sultan ilk iki adayı sarayından hemen kovmuş, dönüp çevresindekilere de “işte benim istediğim de buydu” diyerek 3. adayı veziri ilan etmiş. Evet mesele sadece hedefe ulaşmak değil hedefe ulaşırken, yaşamla olan bağınızı da kesmemektir.

Peki Sınav Koçluğu ne kadar süre ile devam ediyor? Aslında biz sadece sınava yönelik değil ara sınıf öğrencileri ile de çalışıyoruz. Genellikle yaptığımız program bir okul sezonu sürüyor. Biz öğrenciyle hedefimizi beraber belirliyoruz ve birlikte belirlediğimiz hedefe ulaştığınızda koçluk hizmeti de sonlanıyor. Ve buradan öğrendiğiniz bilgileri yaşamınız geri kalan kısmında ve diğer alanlarına da kullanarak başarılı olmanız mümkün olacaktır.

Bu bir terapi ve ya eğitmenlik midir? Sınav koçluğunu öğretmenden ve ya psikologdan ayıran farklılık nedir?

Koç cevaplara önceden sahip değildir ve hazır çözüm sunmaz. Koç çözümü kendi kendinize bulmanızı ve belli yöntem kullanarak bu yaklaşımın sizde bir alışkanlık hale gelmesini sağlar. Kendi kendinize yeterliliğinizi artırır. Soruna sorun gözüyle değil , fayda gözüyle bakıp ,çözüm odaklı çalışmanızı sağlayan tecrübeler kazandırır ve bu tecrübeleri de yaşamınız boyunca kullanabilirsiniz.Cevabın kendisi sadece sizde saklıdır; koç bunu açığa çıkarır ve kendinizi gerçekleştirmenizi sağlar. Bu Sokrates Yöntemidir. Ama aşağıda diğer örnekleri de görmek mümkündür.

* Danışman yaklaşımı: "İşte çözüm budur, bunu uygulayın."

* Eğitmen yaklaşımı: "En iyi uygulama yöntemi böyledir..."

* Psikolog/terapist yaklaşımı: "Böyle davranmanızın sebebi..."

* Mentor yaklaşımı: "Beni takip edin, yaptıklarımı örnek alın."

* Koç yaklaşımı: "Ne yapmayı amaçlıyorsun?"

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.

Sınav Koçluğu Eğitimi için ilgili detaylı bilgi için :

İzmir Sınav Koçluğu Eğitimi için 0(232) 422 59 54  yada 0 (535) 667 32 240 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Sınav Koçu tıklayabilirsiniz.
 
Denizli  Sınav Koçluğu Eğitimi için  0 (850) -303 - 49 -00 yada  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Sınav Koçu tıklayabilirsiniz.

Antalya  Sınav Koçluğu Eğitimi için 0 242 323 73 150 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Antalya Sınav Koçu  tıklayabilirsiniz.

Muğla Sınav Koçluğu Eğitimi için  0(252) 213 00 98 - 0 (532) 100 11 65(532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Sınav Koçu  tıklayabilirsiniz.

Ankara Sınav Koçluğu Eğitimi için   0 (850) -303 - 49 -00 - 0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Ankara Sınav Koçu  tıklayabilirsiniz.

Sınav Koçluğu Sertifika Programı
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :sınav koçu - izmir sınav koçu - sınav koçu kimdir - sınav koçu eğitimi -

Yorumlar