Sınav koçu kimdir?

Sınav koçu,  herhangi bir sınava hazırlanan öğrencilere karşılaşabilecekleri muhtemel sıkıntılarla ilgili olarak destek sağlayan uzmanlara verilen isimdir. Sınav koçları sizlere aşağıdaki konularda destek olabilirler :

 1) Sınav kaygısının ortadan kaldırılması

2) Motivasyon ve konsantrasyon eksikliğinin giderilmesi

3) Hedeflerin belirlenmesi

4) Belirlenen hedefler doğrultusunda yapılacak çalışmaların ve yaklaşım biçiminin belirlenmesi

Bu konular sınav koçunuzla birlikte rahatlıkla üstesinden gelerek sizleri sınavlarda rakiplerinizin önüne geçirecek faktörlerden sadece birkaçı. Eğer siz de herhangi bir sınava hazırlanıyor ve  çalışmalarınızın hakedilmiş karşılığını daha kolay ve etkili bir biçimde almak istiyorsanız, bir sınav koçuyla çalışmanızda büyük fayda olacaktır.

Sınav koçu ne yapar ya da ne yapmaz? Öncelikle koç insana sadece ne yapması gerektiğini söylemez. Bunu çevrenizdeki birçok insandan duyuyorsunuz zaten. Hem de duymak istemediğiniz halde duyuyorsunuz. Koç ne yapacağınızı söylemek yerine nasıl yapılacağını gösterir. Nasıl yapılacağını göstermekle yetinmez yaparken nasıl zevk alındığını da gösterir. Bir Öğrenci Koçunu gördüğünüzde  “ben de yapabilir miyim onun yaptığını?” diyorsanız doğru Koçla karşı karşıyasınız demektir.

    Sınav koçu ne yapar ya da ne ister? Sınav koçu ders çalışın demez. Sınav koçu şunu yiyin şunu için de demez. Sınav koçu çok soru çözün, çok deneme sınavına girin de demez. Sınav koçu için sizin aldığınız deneme sonuçları çok da önemli değildir. Sınav koçu sürece odaklanarak çalışır. Sınav koçu sizi sadece başarıya değil yenilgiye de hazırlar. Sınav koçu sürekli ve her durumda karşısında güçlü bir kişilik ister. Koç için asıl olan ayakları üzerinde durabilen bireydir.

          Birçoğunuz şöyle demeye başladı. İyi de bu Sınav koçu neden bir şey istemez. Herkes bizi kazanmaya hazırlarken Öğrenci Koçu neden bizi yenilgiye de hazırlar. Evet, Sınav koçu’nun öğrencinin kazanacağı okuldan alacağı puandan bir kazancı yoktur. Öğrenci Koçunun bu işten bir çıkarı olacak olsaydı sizi yenilgiye hazırlamazdı.

          Sınav koçu , “çok, daha çok, en çok” kavramlarını kullanmaz. Sınav koçu sadece ”en doğru” kavramını kullanır.

          Sınav koçunun yapması gerekli birçok görev vardır. Bu görevler zaman, mekân ve ihtiyaçlara göre değişmeli ve esnek olmalıdır. Ancak olmazsa olmaz görevler vardır. Bunlar;kocluk bu degil

Sınav koçuun görevi eleştirmek değildir. Her konuya yapıcı yaklaşılmalıdır. Eleştirmek öğrenciyi kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya gelmemize neden olabilir. Bu amaçlarımıza tamamen terstir.


Sınav koçuun görevi öğrencilerimizin kör noktalarını ortaya çıkarmaktır. Bu kör noktalar belki de öğrencimizin geleceğini aydınlatacaktır.

Sınav koçuun görevi öğrencinin sorununu öğrenci ile birlikte çözmektir. Çözüm öğrencinin içindedir. Koç bunu bulmalıdır. Bunu bulmada en iyi yardımcımız öğrencimizdir.

Sınav koçuun en önemli görevi belki de Doğru Soruları Sormaktır. Aslında hayattaki başarının anahtarı hayatla ilgili sorularda gizlidir. Eğer doğru soruları sorabilirsek başarı kaçınılmazdır.

Koç öğrencisi ile doğru iletişim kurmalıdır. Güven sağlanmadan hiçbir çalışma sizi doğru sonuca götürmez. Koçuna güvenmeyen öğrencinin onunla doğru paylaşım içinde olması beklenemez.


Koç mutlaka empatik davranmalıdır. Onun neler hissedebileceğini düşünerek onunla daha iyi iletişim kurabilmelidir.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.

Sınav Koçluğu Eğitimi için ilgili detaylı bilgi için :

İzmir Sınav Koçluğu Eğitimi için 0(232) 422 59 54  yada 0 (535) 667 32 240 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Sınav Koçu tıklayabilirsiniz.
 
Denizli  Sınav Koçluğu Eğitimi için  0 (850) -303 - 49 -00 yada  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Sınav Koçu tıklayabilirsiniz.

Antalya  Sınav Koçluğu Eğitimi için 0 242 323 73 150 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Antalya Sınav Koçu  tıklayabilirsiniz.

Muğla Sınav Koçluğu Eğitimi için  0(252) 213 00 98 - 0 (532) 100 11 65(532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Sınav Koçu  tıklayabilirsiniz.

Ankara Sınav Koçluğu Eğitimi için   0 (850) -303 - 49 -00 - 0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Ankara Sınav Koçu  tıklayabilirsiniz.

Sınav Koçluğu Sertifika Programı

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :sınav koçu - izmir sınav koçu - sınav koçu kimdir - sınav koçu eğitimi -

Yorumlar